Jak na výběr fotografa? Přece CHYTŘE!

Znáte to:
Fotografie jsou jedny z mála věcí, které Vám po svatbě zůstanou.
A je to pravda.

Ať máte sebe lepší paměť, tak Váš svatební den v ní bude postupně blednout. Postupně zapomenete na detaily, dekorace, gratulace, pak na některé okamžiky, zapomenete na některé emoce a někdo časem zapomene i na lásku (ovšem to v žádném případě nečeká Vás ☻).

Pokud si nenecháte vytvořit svatební klip, tak jsou fotografie jedna z mála stálých vzpomínek. Šikovný fotograf totiž dokáže zachytit emoce, které z fotografií vyzařují i po letech.

Setkávám se s mnoha nevěstami, pro které je investice do svatebního fotografa velmi vysoká. Volí tedy jako alternativu přátele, známé či někoho z rodiny. Proti takové volbě nic nemám, pokud má tento fotograf zkušenost s fotografováním svateb. Jinak se takový rodinný milovník fotografování dá také skvěle využít – ve fotokoutku.

Fotografování svatby není jako fotografování zvířátek

Fotografování svateb totiž opravdu není jako fotografování miminek, portrétů nebo snad krajiny. Na svatebního fotografa jsou většinou kladena velká očekávání. Je to práce na každou minutu svatebního dne, téměř bez oddechu. Profesionální svatební fotograf má už v oku, jak co dlouho trvá, ví, co si může dovolit, z jakého úhlu bude vypadat dobře navlékání prstýnků či polibek novomanželů.

wedding-photographer

Nicméně nemusíte investovat mnoho tisíc. Jak z výše uvedeného vyplývá, neplatí čím vyšší cena, tím kvalitnější fotografie. Kvalita je spíše úměrná ke zkušenostem fotografa.

Na základě mých zkušeností i zkušeností nevěst kolem mě, pro Vás mám pár doporučení, která by Vám mohla pomoci vybrat fotografa a focení si v klidu užít.

 1. Volte zkušeného svatebního fotografa

  Volte fotografa, který se svatbami zabývá už nějakou dobu. Mám pár kamarádek, které zvolili levnou variantu v podobě kamaráda, který přece umí fotit. Teď litují, že neinvestovali více do profesionála a fotky si raději ani neprohlížejí.

  little-photographer

 2. Prohlédněte si portfolio

  Vyberte fotografa podle jeho odvedené práce. Prohlédněte si na portfoliu jeho současný styl focení. Zjistěte, zda se Vám líbí a až pak objednávejte. A to i přesto, že Vám fotografa doporučí kamarádka. Každý fotograf má svůj rukopis. Kdyby více fotografů fotilo stejnou svatbu, vzniknout stylově odlišné fotografie. A taky, co se líbí kamarádce a s čím byla spokojená ona, to nemusí vyhovovat Vám.

 1. Vyzkoušejte předsvatební focení

  Sejděte se s fotografem. Dnes je u profesionálních fotografů zvykem tzv. předsvatební focení. Považuji to za skvělou službu. Sejdete se s fotografem a necháte si od něj nafotit pár snímků. Díky tomu se seznámíte, vyzkoušíte si jaké to je být středem pozornosti objektivu, zmírní to nervozitu a stydlivost před objektivem, pochopíte, jak jeho práce probíhá, vyzkoušíte si aranžování do různých pozic, vyzkoušíte si úsměv a celkově se s novou situací sžijete.

 1. Řekněte, po čem toužíte

  Při setkání s fotografem se nezapomeňte domluvit na tom, které fotografie od něj očekáváte.
  Chcete, aby Vás přednostně fotil s babičkou? Chcete pohled na obřad shora? Chcete pohled na novomanžele při obřadu zezadu? Chcete na párovém focení rekvizity? Chcete tančit uprostřed aleje rozkvetlých stromů?
  Věřte mi, ve svatební den se vše děje tak rychle, že si ani nestihnete uvědomit, že jste se zapomněli vyfotografovat s tetičkou. I při párovém focení se často na nějakou tu vysněnou fotografii zapomene. Napište si seznam fotek, na které nechcete zapomenout. Nemyslím tím, že vrazíte fotografovi popsanou A4, přece jen on ví, co dělá (většinou), ale třeba soupis pěti nezbytně nutných fotek, které by Vás mrzely, kdyby nebyly.

 1. Nacvičte si to

  Teď rada, kterou dal fotograf nám. Vyzkoušejte si polibek před zrcadlem. Divné? I nám se to z počátku zdálo divné, ale po zhlédnutí několika fotografií, které stihl náš fotograf při polibku vyfotografovat, jsme nadšení. Takže zkuste si líbání před zrcadlem a nezapomeňte si jako nevěsta vzít do ruky kytku (nebo alespoň vařečku ☻), ať si vyzkoušíte, co s ní.
  Díky této zkoušce (která se partnerovi moc líbila) máme fotografie opravdu prvního manželského polibku. Žádné opakování, žádný zásah fotografa do obřadu.

 1. Usmívejte se

  K tomu není co dodat.

 1. Užijte se to

  K tomu také není co dodat. Nicméně by Vám v tom mohlo pomoci poselství z konce tohoto článku.

… Možná přece jen něco na závěr dodám.

Nejen video, ale i fotografie dokáže zachytit Vaše aktuální pocity. Dokáže o Vás prozradit i to, co sama nevíte.
Takže nechte nervozitu doma a užijte si nádherný a hlavně jedinečný den! Váš den D!

Zuzana Atanasov
Miluji krásu, eleganci, romantiku, originalitu a hlavně kreativitu.Od malička žiji kreativním životem. Stříhám, lepím, skládám, navlékám, modeluji, vyrábím, inovuji… Zároveň jsem vášnivou návštěvnicí svateb. Po vlastní svatbě mi zbyla v šuplíku kupa jedinečných nápadů a prověřených návodů, které čekaly na využití. Dnes díky tomu inspiruji nevěsty, jak pomocí vlastní kreativity zkrášlit svou vysněnou svatbu a přežít svatební šílenství. Jsem autorkou eBooku Jak na originální svatbu přesně podle Vašich představ a hlavně online programu Tvořivá nevěsta. Více informací o tom co dělám najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.