5 významných tipů, jak ušetřit na svatebních dekoracích, tiskovinách a drobnostech

Bez dlouhého protahování, tady jsou. Možnosti, jak na svatebních dekoracích ušetřit i tisíce.

1.  nákup z druhé ruky

Určitě se najde nevěsta, která měla podobný styl svatby, jako plánujete vy a co udělá s použitými dekoracemi? Zkusí je prodat.

Dnes je mnoho míst, kde můžete koupit svatební dekorace z druhé ruky, např. bazárky na Facebooku, bazary na svatebních portálech a něco i na bazarech typu sbazar a vinted (na posledních dvou hlavně šaty a oděvní doplňky).

Výběr je poměrně široký. Nákup z druhé ruky má určitě své výhody, má i pár nevýhod.

  • Je třeba si dát pozor na to, aby byly dekorace neponičené a čisté.
  • Rozhodně se vyplatí cenu nabízených věcí na bazárku porovnat s cenou v obchodě. Často si nevěsty koupí dražší dekorace s úmyslem je pak prodat a celou nebo téměř celou částku získat zpět. Je to každého věc, ale pokud chcete ušetřit, tak vás použité zboží za stejnou cenu jako v obchodě určitě neuspokojí.
  • V neposlední řadě je při nákupu věcí z druhé ruky přes internet důležité prověřit prodávajícího. Bohužel existuje i dost podvodnic.

Ze života:
Kamarádka sháněla na svatbu jutové běhouny. Ideální věc na koupi z druhé ruky, protože ty po svatbě jen tak nevyužijete. Pomáhala jsem jí tím, že jsem zadala poptávku do několika svatebních bazárků na FB. Nabídek bylo mnoho, ale všechny za ceny blízké těm z e-shopů. Po několika dnech přišla jedna levnější nabídka, kterou jsme hned využily. To, co přišlo poštou bylo úsměvné. Jutové běhouny byly evidentně sbalené ze svatebních stolů spolu s tím, co na nich leželo (použitý ubrousek, stužky, kamínky). Jako zázrakem nebyla juta znečištěná a dala se po vyklepání použít.

2.  vypůjčení

Možná měla nějaká kamarádka ve vašem okolí v nedávné době podobnou svatbu, jako plánujete. Za zeptání nic nedáte, zkuste si některé dekorace zapůjčit.

Druhou možností je vypůjčení dekorací ze svatebních půjčoven. Některé provozují velké svatební portály, některé svatební agentury, svatební salony nebo ve větších městech obchody se svatebními dekoracemi.

Takovými ideálními věcmi k zapůjčení jsou dražší položky, které dále nevyužijete. Např. potahy na židle, ubrusy, lucerny, slavobrány, stolky, židle, stany, vázy, stojany na dorty, klícky, tabulky, světelné řetězy…

3.  tiskoviny s vlastním tiskem

Další skvělou možností je ušetřit na svatebních tiskovinách (oznámení, jmenovky, cedulky, doplňovačky…).

Máte možnost tisknout v práci, doma, u známých? Máte levný papír? Ale nemáte chuť a smysl pro design? Pak je ideálním řešením zakoupit si grafický návrh v PDF souboru a vše si můžete sama vytisknout. Za cenu 20-30 oznámení jich můžete mít 80, 100, 200…

Nemusíte předem vědět kolik kusů oznámení potřebujete, protože je můžete kdykoli dotisknout. Totéž platí i o ostatních tiskovinách.

Svatební tiskoviny v PDF k vlastnímu tisku nabízí můj obchůdek.

 

 


 

 

 

 

 

4.  vlastní výroba

Každý prodejce musí do ceny zahrnout nákupní cenu nebo cenu materiálu, strávený čas výrobou, daně, poplatky státu, poplatky za e-shop, reklamu, čas strávený komunikací se zákazníkem a balením výrobku, účetní atd. To vše vy platit nemusíte.

Stačí sebrat chuť a odvahu a dekorace si vyrobit sama, pak je máte pouze za cenu materiálu.

Výrobou ušetříte i tisíce. Věřte, mám to spočítáno. Navíc to není nic obtížného, zvlášť když víte, jak na to nebo máte pomocníka (třeba Tvořivou nevěstu). Podle video návodů zvládne výrobu každá slečna, i ta, co si myslela, že je levá. Kreativita se totiž dá naučit.

5.  potřebuji  x  musím mít

V neposlední řadě je tu jedna podstatná věc.

Uvědomte si, co je důležité a na svatbě by opravdu chybělo. To je to, co potřebujete. A pak jsou tu dekorace a maličkosti, které jste někde zahlédla a srdce zaplesalo „to musím mít“.

Pokud si nekoupíte každou zbytečnost, také ušetříte.

Ale pozor. Rozlišujte mezi věcmi, bez kterých se svatba neobejde (např. oznámení) a věcmi, které jsou prostě navíc a bez nich to také půjde (např. čokoládky, mandličky, minivína a výslužky – stačí mít jednu z uvedených věcí nebo žádnou). Také mezi těmito věcmi rozlišujte ty, které by vás posléze mrzelo, že jste si je odepřela.

Je zbytečné po svatbě litovat. Stejně tak je zbytečné si koupit každou „blbost“.

Na závěr jedna rada:

Kašlete na přílišné šetření a plánování svatby si v klidu užijte.

Já šetřila, kde se dalo (hlavně v oblasti dekorací). Vše co šlo, jsem si vyráběla, což mě těšilo a těší dodnes. Ale i tak jsem si po svatbě uvědomila, že do některých věcí jsme si mohli dovolit investovat více.

Prostě peníze budou, my nebudeme.

Zuzana Atanasov
Miluji krásu, eleganci, romantiku, originalitu a hlavně kreativitu.Od malička žiji kreativním životem. Stříhám, lepím, skládám, navlékám, modeluji, vyrábím, inovuji… Zároveň jsem vášnivou návštěvnicí svateb. Po vlastní svatbě mi zbyla v šuplíku kupa jedinečných nápadů a prověřených návodů, které čekaly na využití. Dnes díky tomu inspiruji nevěsty, jak pomocí vlastní kreativity zkrášlit svou vysněnou svatbu a přežít svatební šílenství. Jsem autorkou eBooku Jak na originální svatbu přesně podle Vašich představ a hlavně online programu Tvořivá nevěsta. Více informací o tom co dělám najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.