Na následujících řádcích najdete pár doporučení, která vám ukážou, jak předejít možnému zklamání a pomohou vám k nádherným svatebním fotografiím.
Byla jsem již na mnoha svatbách a ráda bych se podělila o jednu zkušenost pozorovatele i svou vlastní.
Zamyslely jste se někdy nad tím, jak budete držet svou svatební kytici? Co s ní při podpisu? Při focení?
Na první pohled se jedná o maličkost, ale řekněte, která z nás je zvyklá „tahat“ s sebou celý den v ruce kytici? Nehledě na to, že některé pugéty jsou i dost těžké. Na to málokterá z nás při výběru květin myslí.
Pokud bude kytice uvázána den před svatbou, bude jí nejlépe v chladnější a temnější místnosti, ideálně ve sklepě. Korsáž pro ženicha je možné skladovat přes noc v ledničce.
Pokud Vám kytici uváže floristka v den D, máte o starost méně.
Cesta kytice většinou začíná v rukou ženicha. Ten by měl kytici nevěstě přinést, stejně tak by měl darovat kytky i maminkám. Pokud chcete být utajená nevěsta a chcete se ženichovi ukázat až těsně před obřadem nebo při něm, tento zvyk odpadá.
Kytice je tedy šťastně u své majitelky.
Trošku záleží na typu kytice.
Obecně lze říci, že by nevěsta měla kytici držet v úrovni boků. Toto držení je pohodlné a přirozené, krásně vynikne kytice i šaty a má to i výhodu, opticky se zvýrazní pas, vynikne silueta a nevěsta pak vypadá štíhleji.
Výjimku můžete udělat u svatební kytice typu „zepter“ (vysoké jednodušší kytice s dlouhými stonky, např. kaly, slunečnice). Taková kytice se drží jako žezlo, anebo pokud je navázána postupně, tak se drží přes ruku opřená o předloktí.
Svatební kytici převislou je díky její velikosti nutné držet na úrovni sukně. Díky tomu se hodí k jednoduchým a nezdobeným sukním.
Existuje jedna rada z dob našich babiček, kdy se doporučovalo držet kytici před bříškem, protože se tak dalo zamaskovat těhotenství 😉
Pozor na držení kytice přehnaně vysoko, na úrovni hrudi, pod bradou, ne-li dokonce vzhůru nohama. To vypadá velice nepřirozeně až křečovitě.
Na konci obřadu při podpisech doporučuji kytici pěkně položit na stolek, pokud na něm již není jiná květinová výzdoba. V takovém případě určitě ráda vypomůže svědkyně nebo svědek a kytici na okamžik podrží.
Co s kyticí při profesionálním focení? Většinou vám poradí sám fotograf.
Možná jen malý tip.
Většina kytic je krásnější při pohledu shora než z boku. Pokud nechcete, aby byly vidět převážně stonky kytice, navrhuji místo držet ji svisle, její mírné natočení dopředu. Tuto radu mi dala má floristka a jsem jí za to vděčná, protože na všech fotografiích je kytice ve své plné kráse.
Na závěr, když vám to nebude líto a budete chtít dodržet tradici házení kyticí, skončí u některé z neprovdaných slečen. Pokud vám to líto je, nechte si udělat od floristky stejnou nebo menší tzv. házecí kytici. Svatební kytice vám zůstane a může vám dělat radost ještě pár dní ve váze, anebo pár let v sušeném stavu v rámečku.
Podíváte-li se na fotografie výše, uvidíte rozdíl mezi ne příliš šťastným držením svatební kytice a tím ideálním. Při držení příliš vysoko je zbytečně zakrytá vrchní zdobenější část šatů, má postava působí neforemně a je vidět prostorová nevyváženost – zbytečně velká část bílých šatů dole. Na pravé fotografii vypadám lépe a to rozhodně ne kvůli výrazu v obličeji 🙂 Působím trochu štíhleji, přirozeněji a může za to jen malá změna.
Držení kytice si doporučuji vyzkoušet doma před zrcadlem. Kytici chytněte oběma rukama, nebo pouze jednou rukou, aby Vám byl vidět pas. Zjistíte, jak se vám kytice nejlépe drží.
Jedná se sice o detail, nicméně většina nevěst platí drahé fotografy, proč tedy neudělat maximum pro to, aby fotky vypadaly skvěle.
Doufám, že jim článek pomůže k tomu, aby necítily zklamání, že jejich kytice působí na fotkách nepřirozeně a poněkud navíc.
Je jasné, že se nebudete hlídat celý den a ani to nedělejte.
Hlavní je si svůj svatební den užít do poslední vteřiny s úsměvem na rtech 🙂